ساب کف

دستمزد و هزینه کف سابی آذر1401

دستمزد کف سابی به موارد زیر بستگی دارد

  • محل پروژه
  • کف سابی کف یا نما
  • درجه یا کیفیت کف سابی
  • جنس بستر (سنگ، آجر، بتن …)

چند نمونه کار ساب

[foogallery id=”16143″]

ساب بتن

بتن( بتون) از جمله مصالح‌های پرکاربرد در ساختمان سازی است که از آن بعنوان کف پوش مکان‌هایی همچون پارکینگ‌، سالن‌ها و دیگر نقاط مشابه استفاده می‌کنند.

ساختار بتن طوری است که بخاطر مواد تشکیل دهنده آن بعد از استفاده، دچار کاهش حجم می‌شود ( دلیلِ این اتفاق بخاطر وجودِ سیمان در ترکیب بتن است) این کاهش حجم موجب می‌شود .

پس از گذشت مدت کوتاهی، سطح بتن دچار ترک و شکاف شود بهتری راهِ حل برای رفع این مشکل استفاده از ساب بتن یا کف سابی بتن است.

با خواندن ادامه این مطلب به طور کامل با این عملیات و موارد مرتبط با آن آشنا می‌شوید.

ساب بتن ( کف سابی بتن ) چیست؟

ساب بتن عملیاتی است که انجام آن برروی سطوح بتنی جهتِ تراز و هموار شدن لازم است.

( توجه کنید که ضرورت انجام این عملیات قبل از اپوکسی و پارکت شدن سطح ، دوچندان است و اگر از انجام آن چشم‌پوشی شود سرانجامِ کار ، بسیار بی‌کیفیت و غیرقابل قبول می‌شود ).

ساب بتن ، بتن را کاملاً صاف ، یکدست ، بدون درز و شکاف ، براق و هموار می‌کند البته می‌توان کف سابی بتن را به منظور کم کردن حجم بتن نیز انجام داد .

اجرای باکیفیتِ این عملیات علاوه بر نیاز به دستگاه‌های مخصوص و مدرن، نیروی کاربلد و باتجربه می‌خواهد .

پردیس سازه آماده خدمت رسانی با مناسب‌ترین قیمت و بالاترین کیفیت است.

دستگاه ساب بتن ( کف ساب بتن ) چگونه است؟

دستگاه‌هایی که برای کف سابی بتن استفاده می‌شوند فناوری پیشرفته‌ و مدرنی دارند که اغلب از نوع ایتالیایی و آلمانی هستند ، استفاده از لقمه‌ها با درجه‌های مختلف ( نرم ، متوسط، زبر و …) برای هموار کردن سطوح بتنی جزء شباهت مشترکِ دستگاه‌های ساب بتن با همدیگر است.

همچنین هر نوع از آن‌ها دارای یک صفحه گردان هستند که لقمه‌ها به آن متصل و چسبیده می‌شوند سپس با گردش بسیار سریع باعث رفع اشکالات سطح بتن می‌شوند و کلاً به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند :

  • ساب بتن تک فاز

انواع تک فاز از لحاظ اندازه، مصرف برق و قدرت از نوع سه فاز کمتر هستند به همین دلیل برای مکان‌های کوچک و سطوحی که بتن آن دارای سختی و ناهمواری کمتر است استفاده و کارایی دارند.

  • ساب بتن سه فاز

مدل‌های سه فاز به دلیل قدرت بالا و اندازه بزرگتر برای هر نوع سطوحی حتی بتن‌های سنگ ‌دار، سخت و سفت کاربرد و کارایی دارد البته به همان میزان مصرف برق ، هزینه و دستمزد بیشتری نیز دارند.

البته توجه کنید که نوعی دیگر دستگاه ساب بتن به نام فرز بتن ساب وجود دارد که ابعاد و اندازه آن بسیار کوچک است و برای مکان‌هایی که امکان استفاده از بتن ساب‌های تک فاز و سه فاز نیست مناسب هستند ویژگی خاصی که فرز بتن ساب دارد این است که می‌توان آن را برای سقف و دیوارهای بتنی نیز استفاده و آن‌ها را مسطح کرد.

کارایی و اهمیت ساب بتن ( کف سابی بتن )

  • تراز و هم سطح شدن بتن

همانطور که در مبحثِ بالا اشاره کردیم ساختار تشکیل دهنده بتن به گونه‌ای است که پس از اجرا ممکن است بر اثر کاهش حجم دچار پستی و بلندی شود که موجب می‌شود سطح بتن به طور کامل هم تراز و استاندارد نباشد برای رفع این مشکل بایستی با استفاده از دستگاه‌های مخصوص ساب بتن یک تا چند لایه از سطح را برداشت تا سطح کاملا یکنواخت شود.

  • رعایت بهداشت

در هنگام اجرای بتن ممکن است مصالحِ  دیگری بر روی آن ریخته و چسبیده شوند و ظاهر زشت و ناپسندی را بوجود بیاورند یا از آنجایی که از سطوح بتنی در بیمارستان‌ها ، کشتارگاه‌ها و دیگر مکان‌های این چنینی استفاده می‌شود.

بعد از گذشت مدتی سطح دچار آلودگی، کدری و لکه می‌شود در چنین مواقعی برای شفاف شدن و از بین رفتن این نوع آلودگی‌ها بهترین گزینه کف سابی بتن است.

  • رفع ترک و شکستگی‌های بتن

شرایط جوی ( گرمی و سردی هوا ) باعث بوجود آمدن شکستگی و ترک می‌شود رخ دادن این موارد در صنعت ساختمان سازی امری کاملاً طبیعی است ، اما باعث می‌شوند تا سطح یکپارچگی خود را از دست دهد برای رفع این مشکل می‌توان از ساب بتن استفاده کرد.

ساب بتن ( کف سابی بتن ) چگونه انجام می‌شود؟

مراحل کف سابی بتن به این صورت است که ابتدا متراژ ، نوع و جنس بتن ( یعنی معلوم شود بتن نرم یا سخت و سنگ دار است ) مشخص می‌شود ، آنگاه با توجه به آن می‌توان فهمید که چه نوع دستگاهی( تک فاز یا سه فاز) را باید استفاده کرد سپس با توجه به میزان ناهمواری و پستی و بلندی سطح از لقمه الماسه‌های نرم یا زبر در دستگاه استفاده می‌شود.

هر چه بتن سخت‌تر و ناهموارتر باشد باید از لقمه الماسِ زبرتر استفاده کرد.

با رعایت و انجام نکات فوق می‌توان ساب بتن را انجام داد اما دقت کنید که کیفیت اجرای آن فقط بستگی به نیروی کاریِ ماهر و استفاده از دستگاه‌های مدرن و مخصوص دارد.

و پیشنهاد ما برای اجرای کارِ باکیفیت ، استاندارد و مقرون به‌صرفه استفاده و درخواست نیرو از گروه ساختمانی پردیس سازه است.

می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر درخواست خود را مطرح نمایید.

چه امتیازی به این مقاله میدهید؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.