طراحی و نقشه پردیس سازه

تهران قلهک

خیابان دولت پلاک 393

09120949110

10الی17 پاسخ گویی به تماس

9:00 الی 17:30

به جز روزهای تعطیل

استاندارد طراحی ویلا

 • اگر مقاله‌های پیشن ما را خوانده باشید قطعاً متوجه شده‌اید چنانچه ویلا شهری نباشد ، دست طراح برای ایجاد هر طرحی باز است و می‌تواند هر آنچه که مدنظر خود و سلیقه کارفرما است را طراحی کند.

  اما به شرطی که از اصول و استانداردهای ویلا سازی پیروی کند. هر بخش از طراحی ویلا همچون دیگر سازه‌ها مقرارت و قواعدی دارد که در صورت عدم رعایت سرانجام سازه‌ای بی‌کیفیت و غیراستاندارد تحویل کارفرما و صاحب ملک داده می‌شود ،تجربه و زحمات کادر طراحی و معمار نیز زیر سؤال می‌رود.

  طراحی ویلا

   برای جلوگیری از چنین پیشامدی در ادامه متن استاندرد طراحی ویلا را زیر نظر گروه مهندسی پردیس سازه  توضیح می‌دهیم.

  اولین گام در طراحی ویلا چیست؟

  مشخص نمودن اقلیم مکانی که قرار است ویلا در آنجا ساخته شود از اولویت‌ها و اصول استاندارد طراحی ویلا است.

  یعنی بایستی قبل از اقدام به طراحی، طراح نوع آب و هوا و جغرافیای آن محل را بررسی و مشخص کند.

   به طور مثال اگر منطقه از نوع کوهستانی بود بایستی جهت وزش بادهای غالب، میانگین بارش، جهت شیب زمین ( چون اصولا مناطق کوهستانی شیب داری و صعب‌العبور هستند) و دیگر موارد این چنینی را مشخص کند ،آنگاه با در نظر گرفتن فاکتورهای مهم همچون قابل رؤیت بودن چشم‌اندازها و مناظر طبیعی، زوایای تابش خورشید ( خیلی مهم است که ویلا از نور طبیعی بهره ببرد) نظر و ایده‌های کارفرما و صاحب ملک و … طراحی را آغاز کند.

  اصول و استاندارهای طراحی پلان ویلا

  طراحی پلان ویلا

  طراحی پلان ویلا بایستی  با توجه به مواردی که در پاراگراف قبلی اشاره کردیم صورت گیرد و کلیه بخش‌ها یعنی اتاق خواب‌ها، سرویس‌های بهداشتی، پذیرایی، آشپزخانه و … دارای نور طبیعی مناسب و چشم انداز زیبا  باشند.

   همچنین از پرت و اشغال فضا اجتناب شود به علاوه نحوه قرارگیری آن‌ها طوری باشد که هماهنگ با فضا و کاربردی طراحی شوند.

   البته توجه به سایت و موقعیت زمین برای چگونگی نحوه قرارگیری ویلا قبل از طراحی بسیار مهم است.

  مشخص نمودن نوع سقف ( ساده، شیب‌دار ، شیروانی یا ادغامی از آن‌ها ) و ایجاد هماهنگی بین طبقات ویلا نیز از لازمه‌های طراحی استاندارد ویلا است.

  چنانچه ویلا دوبلکس باشد اصول و استانداردهای طراحی آن تا حدودی گسترده‌تر از ویلاهای معمولی است.

  مثلاً ارتفاع سقف‌ها و متراژ اختصاص یافته به فضاها بایستی بیشتر از ویلاهای معمولی باشد و می‌توان گفت کارفرما و طراح مجاز به طراحی هر طرحی با هر اندازه و متراژی هستند.

  تنها نکته حائز اهمیتی که جزء استاندارد طراحی ویلا دوبلکس است ساخت ویلا در قسمت شمالی زمین است چرا که متراژ ویلاهای دوبلکس همچنین ارتفاع سقف‌ها وتعدد بخش‌ها بسیار بیشتر از انواع معمولی است ، به همین دلیل بهره بردن از حدااکثر انرژی‌های طبیعی

  ( نورخورشید جهت روشنایی و گرما در فصول سرد ) برای صرفه جویی همچنین دلنشین شدن ویلا لازم است.

  پردیس سازه : توجه کنید طراحی پلان با توجه به سبک و نوع ویلا انجام می‌شود.

   بعنوان مثال اگر سبک ویلا کلاسیک باشد بایستی کلیه مراحل از طراحی پلان گرفته تا طراحی داخلی و بیرونی از سبک کلاسیک پیروی کنند.

   اصولی که در پارگراف بالا نام بردیم اصول و استانداردهای کلی طراحی ویلا هستند.

  استاندارد طراحی ویلا ( قسمت داخلی )

  طراحی فضای داخلی ویلا باید گونه‌ای باشد که دلنشین، زیبا، کارامد و موردپسند کارفرما باشد ، چرا که محل سکونت ساکنینی است که برای رسیدن به آرامش، لذت و رفاه به طور موقت یا دائم از آن استفاده می‌کنند.

  اولین و مهم‌ترین پارامتر اصلی طراحی داخلی ویلا ، ایجاد نورپردازی‌های زیبا سپس ایجاد سقف‌های بلند طراحی پنجره‌های بزرگ و حدالامکان سرتاسری برای تأمین دید و چشم اندازها است.

  این موارد بایستی به گونه‌ای شیک و کاربردی طراحی شوند که مصر بر لوکس بودن ویلا باشند.

   دیوارهای جداکننده نیز باید به نحوی معماری شوند که سبک و مدل ویلا را نمایش دهند و معرف هنر، مهارت و سلیقه، معمار، طراح و کرافرما باشند.

  استاندارد طراحی ویلا ( قسمت بیرونی )

  قسمت خارجی و بیرونی ویلا شامل ، نما و اجرای لنداسکیپ و محوطه سازی می‌شود.

   طراحی این قسمت از لحاظ اینکه در معرض دید عموم قرار دارد و لنداسکیپ و محوطه آن به جهت آرامش و رفاه ساخته و ایجاد می‌شوند بسیار حائز اهمیت است.

  نمای خارجی بنا باید با توجه به سبک و مدل ویلا (مدرن، کلاسیک و …) طراحی و از مصالح درخور آن سبک استفاده شود.

  برای ایجاد محوطه سبز نیز بایستی با توجه به دلخواه کارفرما و صاحب ملک از المان‌ها و تجهیزات تفریحی ( استخر، چمن کاری، آبنما، آلاچیق و وسایل بازی و تفریحی همچون تاب و دیگر موارد مشابه) باکیفیت استفاده و هرکدام در جایگاه متناسب کارگذاشته و نصب شوند.

  استاندارد طراحی ویلا

  تذکرات پردیس سازه در رعایت استاندارد طراحی ویلا

  طراحی ویلا به طور کلی شامل سه بخش اصلی( طراحی پلان، طراحی داخلی و خارجی) می‌شود که در متن فوق شرح دادیم ، اما استاندردهای هر سبک و مدل از ویلا تفاوت‌هایی دارد که نمی‌توان در این مقاله گنجاند.

   همچنین مواردی همچون هوشمند سازی و استفاده از تأسیسات و تجهیزات روز بستگی به نیاز، دلخواه و میزان بودجه کارفرما دارد که در طراحی و ساخت ویلا قرارگیرند یا خیر.

  گروه مهندسی پردیس سازه با کادری اعم از مهندسین گرایش‌های مختلف معماری و تیم حرفه‌ای طراحی با حداقل خطا، آماده طراحی و ساخت ویلا و سازه‌هایی با معماری‌های جذاب و طراحی‌های خلاقانه با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های روزِ صنعت ساخت و ساز است.

   شما مخاطبان عزیز برای برقراری ارتباط و مشاوره رایگان با پردیس سازه می‌توانید از طریق تماس با ما ، در ارتباط باشید هدف و اولویت فعالیت‌های این گروه کیفیت کار و رضایت شما است.

  ثبت درخواست طراحی پلان و نقشه

  درخواست طراحی و محاسبه هزینه طراحی و نقشه
  گام 1 از 6

  سوالات متداول :

  استاندارد های قیمت داخلی طراحی ویلا چیست؟

  اولین و مهمترین پارامتر اصلی طراحی داخلی ویلا ایجاد نور پردازی های زیبا و سپس ایجاد سقف های بلند طراحی پنجره های بزرگ و حدالامکان سرتاسری برای تامین دید و چشم انداز ها است.

  اصول و استاندارد های طراحی پلان ویلا چیست؟

  در طراحی پلان ویلا باید از پرت و اشغال فقا اجتناب شود به علاوه نحوه ی قرار گیری آن ها طوری باشد که هماهنگ با فضا و کاربردی طراحی می شوند.

  امتیاز شما به این برگه؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای