طراحی دکوراسیون آشپز خانه

پاسخ به سوالات پر تکرار شما در مورد طراحی آشپز خانه

1.اصول طراحی آشپز خانه چیست؟

2.چه متراژِ ی را به آشپز خانه اختصاص داده اید؟

3.انواع طراحی پر طرفدار آشپز خانه کدامند؟

4.کدام سبک ها آشپزخانه را منحصر به فرد می کنند؟

آشپزخانه جزء قسمت‌های پر رفت و آمد هر خانه‌ای است که علاوه بر طبخ غذا و شست‌وشویِ ظروف اغلب خانواده‌ها غذایِ خود را در این مکان صرف می‌کنند.

همچین در چند سال اخیر اکثر ساختمان‌ها طوری طراحی می‌شوند که بخشِی از آشپزخانه در معرض دید قرار می‌گیرد .

به واسطه همین دلایل این فضا بایستی طوری طراحی شود که علاوه بر استفاده بهینه از کلِ متراژی که به آشپزخانه اختصاص یافته، جلوه شیک و آرام‌بخشی به خانه و ساکنین ببخشد .

در ادامه به نکات مهمی که در طراحی آشپزخانه مؤثر هستند زیر نظر طراحان گروه مهندسی پردیس سازه می‌پردازیم.

اصول طراحی آشپزخانه

در طراحی آشپزخانه مواردِ زیادی دخالت دارند مانندِ انواع کف و دیوار پوش‌ها، مصالحی که برای اجرای دیوارها استفاده می‌شوند، تأسیسات روشنایی، گرمایشی و سرمایشی آن، نوع جنس کابینت‌ها، کاشی‌هایی که مابینِ کابینت‌ها قرار می‌گیرند .

اما مهم‌ترین اجزاء آشپزخانه که طراحی آن بر اساسِ محل قرار گیری آ‌ن‌ها است یخچال، گاز و سینک هستند به طور مثال به هیچ عنوان نباید محل استقرار یخچال و گاز در کنار هم باشد چرا که یخچال در مقابل حرارت آسیب می‌بیند.

همچنین حدالامکان گاز نباید در کنار پنجره مستقر شود زیرا ممکن است موجب آتش سوزی شود و محلِ قرارگیری سینک باید در جایی باشد که بتوان ماشین ظرفشویی را نیز در کنارِ آن جای داد .

علاوه بر این موارد طراحی آشپزخانه باید به نحوی باشد از کلیه فضاها بهینه استفاده شود و از مکان‌هایی همچون زیر کانتر آشپزخانه برای جای دادن کابینت، ماشین لباسشویی و دیگر موارد این چنینی غافل نشد.

چه متراژی را به آشپزخانه اختصاص داده‌اید؟

قبل از طراحی آشپزخانه باید ابعاد و متراژ آن مدنظرتان باشد سپس با توجه به آن اقدام به طراحی کنید.

چرا که به طبع طراحی یک فضای بزرگ‌تر بسیار آسان‌تر از فضاهای کوچک است به اصطلاح می‌توان گفت دست طراح برای اجرای المان و سبک‌های متفاوت در آشپزخانه‌هایی که متراژ بیشتری دارند بازتر است .

به عنوان مثال در آشپزخانه‌های کوچک نباید بیشتر از یک رنگ در طراحی آن استفاده کرد چرا که موجب خطایِ دید و شلوغ به نظر رسیدن فضا و در نهایت کوچک‌تر و نامنظم‌تر دیده شدن آشپزخانه می‌شود اما آشپزخانه بزرگ را می‌توان با ترکیب چندین رنگ طراحی کرد و علاوه بر ایجاد فضایی برای طبخ غذا، بخشی را نیز برای هم‌نشینی اعضای خانواده و صرف غذا در نظر گرفت.

معرفی چند نوعِ پرطرفدار از طراحی آشپزخانه، شما چه نوع طرحی را می‌پسندید؟

  • جزیره دار

طراحی آشپزخانه به شکل جزیره مناسب فضاهای بزرگ است زیرا کابینتی که در وسطِ آشپزخانه قرار می‌گیرد شکلی چهارگوشه و مکعب مانند دارد و نسبتاً فضای زیادی را اشغال می‌کند این نوع طراحی جزء مدرن‌ترین طراحی‌های روز است که زیبایی و جذابیت خانه شما را دوچندان می‌کند کابینت جزیره می‌تواند محلی برای قرار دادن سینک ظرفشویی، اجاق گاز، پیشخوان و دیگر مواردی این چنینی به دلخواهِ شما باشد.

نکته: کابینت جزیره معمولاً فضای زیادی را دربرمی گیرد از همین رو برای آشپزخانه‌های بزرگ مناسب و کاربردی‌تر هستند اگر ابعاد آشپزخانه‌تان متوسط است و برای نصب کابینت جزیره تردید دارید می‌توانید با توجه به رفت و آمد خود و تجهیزات موجود در آشپزخانه توجه کنید در صورتی که فضایِ آشپزخانه برای رفت و آمدتان تنگ نیست و تجهیزات مختصر و دور از تجملات دارید می‌توانید از کابینت جزیره استفاده کنید.

پیشنهاد طراح داخلی پردیس سازه برای کسانی که دوستدار طراحی آشپزخانه جزیره هستند اما فضایِ کوچکی دارند، شما می‌توانید کابینت جزیره را کوچک‌تر و به صورت چرخ‌دار سفارش دهید تا در مواقع لزوم به راحتی بتوانید آن را جابجا کنید.

  • اوپن یا شبه جزیره

متداول‌ترین نوع طراحی آشپزخانه در ایران مدلِ اوپن است که دلیل آن نیز قابلِ اجرا بودن برای هر نوع آشپزخانه‌ای با هر متراژ فضایی است البته از نظر طراحان بیشتر برای فضاهای کوچک کارآمدتر است امکان نصب کابینت بیشتر از مزایای مهمِ طراحی این نوع آشپزخانه نسبت به انواع دیگر است چرا که برای نصب کابینت، وجودِ یک دیوار کامل نیاز است اما در مدل اوپن می‌توانید بدون ایجاد دیوار دیگری در زیر اوپن کابینت نصب کنید.

  • تک دیواری

افرادی که زیاد به فضای آشپزخانه و تجهیزات مربوط به آن علاقه‌ای ندارند بهتر است طراحی آشپزخانه خود را به صورت تک یواری انتخاب کنند زیرا در این مدل آشپزخانه‌ها بایستی از حداقلِ تجهیزات آشپزخانه استفاده شود آشپزخانه به صورت تک دیواری بسیار مدرن است و اگر در طراحی و اجرای المان‌های آن توجه شود جلوه زیبا و نوینی به خانه شما می‌بخشد.

  • U مانند

اگر آشپزخانه به شکل U باشد یعنی از سه دیوار تشکیل شده باشد طراحی آن بسیار آسان است زیرا فضای بیشتری برای نصب کابینت و دیگر المان‌ها موجود است و برای کسانی که تجهیزات و وسایل مربوط به آشپزخانه زیادی دارند مناسب است در اغلب طراحی‌های آشپزخانه یو شکل می‌توان پنجره‌ای رو به بیرون نیز تعبیه کرد که یکی از نکات مثبت این مدل آشپزخانه‌ است.

  • L مانند

آشپزخانه به شکل ال از دو دیوار که معمولاً یکی از آن‌ها کوچک‌تر است تشکیل می‌شود طراحی این نوع آشپزخانه اگر درست و اصولی باشد برای هر ابعادی(بزرگ، کوچک و متوسط) مناسب است توجه کنید این سبک برای افرادی که دوست دارند کابینت جزیره نیز داشته باشند کارامد نیست.

سبک مناسب، طراحی آشپزخانه را منحصربفرد می‌کند:

طراحی آشپزخانه زمانی جلوه زیبایی می‌گیرد و در خانه نمایان می‌شود که سبک خاص و مناسبی برای اجرای المان‌ها و چیدمانِ آن‌ها در نظر داشته باشید به عنوان مثال جنس و رنگ تجهیزات متناسب و درخورِ هم باشند ( مانندِ جنس کابینت‌ها، نوع شیرآلات، مدل سینک، رنگ کف پوش و دیوارپوش‌ها و دیگر موارد مشابه) در زیر جهتِ راهنمایی چند نوع از سبک‌های شکیل را که هیچگاه از مد نمی‌افتند را معرفی می‌کنیم:

نکته: چناچه برای طراحی آشپزخانه خود دچار مشکل شدید یا برای انتخاب سبک مناسب دودل و مردد شدید می‌توانید از طریق واتساپ با طراحان خبره گروه مهندسی پردیس سازه ارتباط بگیرید.

سبک مینیمالی

مینیمال یعنی پیروی از بکار بردن اشیاء و تجهیزات ساده و بدونِ تجملات، این نوع آشپزخانه اغلب تک رنگ است معمولاً هیچ وسیله‌ای بر روی کابینت‌ها و پیشخوان مشاهده نمی‌کنید این مدل آشپزخانه بسیار تمیز و بهداشتی است.

سبک مدرن

سبک مدرن در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد تجهیزاتی که برای این سبک استفاده می‌شوند باید فاقد تجملات اضافی و حتی نقش و نگار باشند طوری که حتی کابینت‌هایی که برای سبک مدرن ساخته می‌شوند بدون دستگیره هستند یا دستگیره آن‌ها به صورت توکار تعبیه می‌شوند جنس اشیاء و المان‌ها نیز بایستی تا حد امکان از نوع براق و کاملاً ساده و تک رنگ و ترجیحاً از نوع خنثی باشند.

سبک راستیک

معماری مهم‌ترین بخشی است که برای طراحی آشپزخانه به سبک روستیک، اهمیت دارد زیرا برای ساخت دیوارهای آن بایستی از سنگ و آجر استفاده شود همچنین سقف آن نیز از جنس چوب باشد رنگ‌های گرم ماننده قهوه‌ای( رنگ‌هایی که به رنگ طبیعی چوب نزدیک هستند) برای این مدل آشپزخانه مناسب هستند.

نمای داخل ویلا
نمای داخل ویلا ابعلی

سبک سنتی

سبک سنتی هیچگاه قدیمی نمی‌شود و همیشه زیبایی خاص خود را دارد استفاده از متریال و تجهیزات با جنس طبیعی مانندِ چوب و سنگ از لازمه‌های اجرایِ سبک سنتی هستند.

روند طراحی

[Elite_video_player id=”2″]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
error: کپی غیر فعال است !!