معرفی بهترین اپلیکیشن (آپ) های ساختمانی

امروزه اپلیکیشن های اندروید و سایر سیستم عامل های موبایل تسهیلات فراوانی در دسترسی به اطلاعات و انجام فرایندهای پیچیده فراهم کرده اند. در مهندسی عمران و پیمانکاری ساختمان نیز برنامه های کاربردی یا اپلیکیشن های خوبی وجود دارند که در مراحل مشاوره، طراحی و ساخت سازه ها و سیستم های ساختمانی می توانند مفید باشند.

در ادامه به معرفی برخی از بهترین اپلیکیشن های ساختمانی (َAplication) اندروید می پردازیم.

Construction Estimator: این اپ در ابتدای ورودی به دو بخش تقسیم می شود: ساختارهای سوپر (super structure)و زیر ساختار (sub structure). در بخش سوپر موارد دال، پله، بیم، ستون، دیوار، کف وگچ قابل گزینش بوده و با ورود به هریک می توان اندازه ها، کیفیت و قیمت را تنظیم و نتیجه را مشاهده کرد. قسمت زیر ساختار به دو بخش خاکبرداری و فونداسیون دسته بندی شده است. بخش فنداسیون شامل stone work، footing و pile می باشد.

Building calculator: یکی از بهترین اپلیکشن های ساختمانی است که مقدار مصالح مورد نیاز نظیر حجم بتن، مقدار خاک برداری، مقدار آجر، مقدار رنگ و … را با توجه به اطلاعات خواسته شده محاسبه می کند.

Builder Calculator: این اپلیکیشن نیز مقدار مصالح نظیر بتن و دیوار و وزن آهن مصرفی را محاسبه می کند. در این اپلیکیشن تبدیل واحد ها به همدیگر نیز انجام می شود.

Concrete Calculator: این اپلیکشن بطور اختصاصی محاسبه حجم بتن لازم برای کفپوش، دال، پله ها و ستون ها را انجام می دهد. در بخش دیگر با وارد کردن ابعاد و قیمت آجر و وارد کردن طول و عرض دیوار نتایج سطح کل دیوار، تعداد آجر مورد نیاز و قیمت کل را ارائه می کند. در قسمت وزن پروفیل، با وارد کردن قطر و طول و تعداد و قیمت بر حسب کیلوگرم مقادیر وزن و هزینه کل را ارائه می کند.

Cunstruction Estimator: این اپلیکیشن که با نام مشابه وجود دارد محاسبات مربوط به تعداد آجر یا بلوک مورد نیاز، رنگ مورد نیاز، کفپوش مورد نیاز، برآورد دیوار، استخر و کنترل دما را انجام می دهد.

آموزش نقاشی و رنگ کاری با رنگ پلاستیک

رنگ های حلال با آب

 • رنگ نیم پلاستیک(بر اساس درجه بندی چند نوع دارد)
 • رنگ تمام پلاستیک
 • اکرلیک(مثل نوع قبل بر اساس کیفیت درجه بندی دارد)

در سه نوع بالا تمام رنگ ها حلالشان آب و کارکرد آسان تر نسبت به نوع روغنی خود دارند.

نوع اول: رنگ نیم پلاستیک
در این نوع رنگ بسته به زیر کار منظور همان سطح مورد نظر میتوان رنگ مصرفی را تخمین زد. اگر سطح قبلا با رنگ پلاستیک روشن رنگ آمیزی شده باشد کار برای بار دوم نقاشی سخت تر میشود زیرا ممکن است معایب رنگ قبلی به راحتی خود را در روی رنگ جدید نشان دهد

در این مواقع بهتر است ابتدا رنگ و گچ معیوب شده را کاملا تراشیده و دوباره گچ و از دوباره نم نکشیدن محل اطمینان حاصل شود و بعد از گچ محل کاملا خشک شود تا اماده رنگ شدن باشد.
اگر گچ تمیز باشد و تابحال رنگ نشده باشد کار اسان تر میشود
در این مرحله ابتدا رنگ مورد نظر را بر اساس نیاز یا ترجیح انتخاب می نماییم
اگر رنگ نیم پلاستیک باشد بر اساس درجه بندی میزان پوشش دهی متفاوت میباشد
برای مثال در رنگ نیم پلاستیک درجه یک میتوان با یک دبه مساحتی حدود ۴۵ تا ۵۰ متر مربع را رنگ امیزی کرد ولی با رنگ نیم پلاستیک درجه دو با یک دبه حدودا ۳۵ تا ۴۵ متر با کیفیت پایین تر رنگ امیزی میشود. بنابراین به این نکته دقت کنید که کیفیت رنگ نیز روی متراژ رنگ کاری نیز تاثیر دارد.
مرحله دوم اماده سازی زیر کار یا هموارسازی سطح مورد نظر میباشد.
در این مرحله اگر گچ قبلا رنگ نشده بهتر است تا یک دست رنگامیزی شده تا بهتر بتوان سطح را برا بتونه کاری اماده کرد
برای استفاده رقیق سازی رنگ نیم پلاستیک از اب استفاده میشود .برای رقیق سازی بهتر است ۵/۳ را رنگ تشکیل بده و الباقی را اب(۵/۲)
بعد از محلول کردن اب با رنگ و هم زدن خوب ان نوبت به رنگ امیزی برای دست اول میشود.(پیشنهاد میشود برای این کار از غلطک و تشتک مخصوص ان استفاده شود.زیرا کار با ان به مراتب از قلمو راحت تر است.)در هنگام استفاده از غلطک هنگام اغشته کردن به رنگ ان را چند بار بر روی سطح شیبدار کشیده تا رنگ اضافه به تشتک باز گردد و سطح ان کاملا به رنگ اغشته شود.خب در این مرحله کل سطح را یه بار با غلطک ران امیزی میکنیم .
سطح رنگ امیزی شده بعد از ۳۰ دقیقه برای مرحله بعدی آماده میشود
سپس برای بتونه کاری پیشنهاد میشود از بتونه های اماده استفاده شود زیرا هم راحتر بر روی سطح کار میشوند هم برای اماده سازی تایم کمتری رو مصرف میکنن و همچنین اگه ضایعاتی هم به جای گذاشته شود راحتر با سمباده رفع میشوند
در این مرحله بهتر است از لیسه های پلاستیکی استفاده شود چون خط و خش کمتری روی دیوار بر جای میگذارند

مقداری از بتونه را در روی لیسه قرار داده و بر روی فرورفته گی ها بکشید تا فرورفتگی را پر کند این عمل طی چند مرحله یا چند دست باید اعمال شود تا اثری از فرورفتگی ها بر جای نماند اگه محل دارای ترک بزرگ میباشد توصیه میشود از گچ به جای بتونه استفاده شود زیرا مقاوت بیشتر و ماندگاری بیشتری خواهد داشت (ترک یا فرورفتگی هایی که از یک بند انگشت بزرگ تر باشند بهتر است با گچ رفع شوند)
بعد از اتمام رفع عیوب زیر کار بهتر است سطح را کاملا با سمباده پوسته اب صاف و سیقلی نماییم .در این مرحله توصیه میشود از سمباده پوسته اب در رنج ۱۵۰-۲۰۰استفاده شود تا اثر کمتری از خود بجای گذارند.
بعد از این مرحله دوباره شروع به مرحله دوم رنگ امیزی میکنیم و برای بار دوم سطح را مانند مرحله اول با غلطک رنگ امیزی میکنیم
بعد از این مرحله اگر در سحط نقص یا ترکی وجود داشت با بتونه رفع اثر میکنیم و برای بار اخر سطح را رنگ امیزی میکنیم . در این مرحله رنگ بعد از گذشت ۲۰ دقیقه خشک میشود و طی ۱۲ ساعت عمقی خشک میشود.
رنگ بالا در برابر اب اصلا مقاوم نیس و شستشو با اب برای ان اصلا توصیه نمیشود.


رنگ نوع دوم: تمام پلاستیک( اکرلیک)
این نوع رنگ نیز مانند نوع اول درجه بندی دارد ولی برای استفاده از این رنگ باید دو برابر قیمت نوع اول رو بپردازید
این نوع رنگ نیز از نظر پوشش برای سطوح در هر دبه مساحت ۴۵ تا ۵۵ متر را پوشش داده و دارای کیفیت بیشتری نسبت به نوع قبل میباشد روش کار این نوع همانند نوع قبلی میباشد و هیچ تفاوتی در مصرف ندارند
این نوع در برابر اب مقاوم تر نصبت به نوع قبل میباشد ولی باز هم شستشو با اب برای کلیه رنگ های حلال با اب توصیه نمیشود
در این نوع میتوان از زیر کار سازی با روغن الف یا پرایمر استفاده کرد تا کیفیت رنگ مطلوب تر باشد و دوام و ماندگاری بهتر را دارا شود.

آموزش گام به گام نقاشی ساختمان

آموزش گام به گام نقاشی

در آموزش مجموعه خدمات ساختمانی، یکی از بخش های کم هزینه اما بسیار موثر در روحیه و فضای خانه نقاشی ساختمان است. نقاشی با انواع رنگ ها انجام می شود اما هر مکان و بخش خانه رنگ خاص خودش را می طلبد. مثلا برای رنگ آمیزی و نقاشی سقف بهتر و راحت تر است از رنگ پلاستیک استفاده شود.

قبلا کاربرد رنگ ها و نیز ترکیب رنگ مناسب بخش های مختلف خانه در نمای داخلی ساختمان را بیان کردیم. در این بخش صرفا به آموزش گام به گام رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان با رنگ های مختلف می پردازیم.

مرور کلی بر کاربرد رنگ ها:

 • رنگ‌روغن (مات و براق):  مناسب برای فضاهایی که نیاز به شست‌وشو داشته و در معرض آلودگی و رطوبت زیاد هستند.
 • رنگ‌پلاستیک: مناسب برای سطوح سقفی و دیوارهایی که زیاد در معرض کثیفی نیستند. این رنگ ها به نسبت قیمت پایینی دارند.
 • رنگ مولتی‌کالر (دکوراتیو): برای سطوحی که به تنوع و تغییرات رنگی نیاز دارند مناسب است. ایراد آنها سختی ترمیم ساده و اجرای کند آنهاست.
 •  رنگ‌های سلولزی (بلکا): مناسب برای کاهش هدررفت انرژی و سر و صدا است.نصب و نگهداری ساده آنها مزیت آنها نیز می باشد.
 •  رنگ اکریلیک (بدون بو): کاربردی نظیر رنگ های پلاستیک و روغنی دارند. رنگ اکرلیک نسبت به رنگ‌های روغنی ماندگاری بیشتری داشته و افت کیفیت بسیار کمی دارد. این رنگ ها تنوع رنگ بیشتری دارند.

آموزش نقاشی با رنگ پلاستیک:

 • این رنگ برای نقاشی سقف و دیوارهایی که در معرض آلودگی چندانی نیستند مناسب است.
 • قبل از تصمیم به رنگ کاری محل مورد نظر، نحوه تخلیه و مکان انتقال وسایل را مدنظر قرار دهید.
 • مقدار رنگ مورد نیاز را مشخص کنید. با هرکیلو رنگ پلاستیک ۳ تا ۷ متر مربع می توان رنگ آمیزی کرد. اگر سطح کدر و ناهموار با شد با هر کیلو رنگ حدود ۳ تا ۴ متر را می توان رنگ آمیزی کرد. اگر سطح هموار و روشن باشد با هرکیلو رنگ می توان ۶ متر مربع را رنگ کاری کرد. مقدار رنگ مصرفی به نوع رنگ و درجه آن نیز بستگی دارد. مثلا با ۱ کیلو رنگ نیمه پلاستیک درجه ۱ می توان ۵ متر دیوار هموار را رنگ آمیزی کرد.
 • قبل از رنگ کاری دستان خود را با روغن چرب کنید.
 • در صورت نیاز به هموار سازی سطح مورد نظر، بتونه کاری، روغن الف، سمباد و پرایمر را انجام دهید. اگر دیوار آلوده به گرد و خاک است برای صرفه جویی در مصرف رنگ بهتر است سطح را با دستمال مرطوب یا سمباده تمیز نمایید.
 • ابزارهای رنگ آمیزی اعم از قلتک، قلم، ظرف و … را کاملا شستشو و تمیز کنید.
 • برای جذابیت بیشتر، می توانید مقدار کمی لاجورد در یک لیتر آب حل کرده و سپس به رنگ پلاستیک اضافه کنید.
 • نسبت ترکیب رنگ و آب با توجه به ابزار رنگ آمیزی قلم، قلتک و پیستوله متفاوت است. در هنگام استفاده از پیستوله یا دستگاه ایرلس، رنگ و آب را به مقدار برابر ترکیب نمایید. در هنگام استفاده از قلتک ۱ پیمانه رنگ را با ۳ پیمانه رنگ ترکیب کنید. در هنگام استفاده از قلم ۱۰ کیلو رنگ را با ۶ کیلو آب مخلوط کنید. در نسبت ترکیب، مقدار آب لاجورد را هم در نظر بگیرید.
 • پس از ترکیب رنگ و آب، محلول را خوب هم بزنید. حل شدن کامل رنگ در آب حدود ۲ ساعت زمان می برد. سپس محلول را از صافی یا جوراب عبور دهید تا لردهای حل نشده جدا شوند. این لردها را دور نریزید و به ضرف اصلی رنگ برگردانید.
 • اگر دیوار یا سطح مورد نظر به چند دست رنگ نیاز دارد رنگ دست اول را رقیق تر بسازید.
 • با توجه به کثیفی/کدری سطح مورد نظر به یک دست یا دو دست و یا سه دست رنگ کاری نیاز است. پس از هر دست رنگ آمیزی ۲ ساعت صبر کنید تا رنگ زیرین خشک شود و سپس دست رنگ بعدی را رنگ آمیزی نمایید.
 • خشک شدن نسبی حدود ۲۴ ساعت و کامل ۷ روز طول می کشد.
 • پس از اتمام رنگ کاری ابزارها بخصوص قلم مو را بخوبی بشورید تا رنگی روی آن باقی نماند.

نکته ۱: رنگ آمیزی دیوارهای گچی رنگ نخورده با دیوارهای رنگ شده متفاوت است. در رنگ کاری دیوارهای گچی ابتدا باید روغنکاری را با روغن الیف انجام داد. رنگ آمیزی دیواری که قبلاً رنگ شده نیازی به روغن کاری ندارد اما در حالت کلی لکه گیری و ترمیم ترک ها، سنباده کاری، آستر اول و دوم قبل از رنگ آمیزی نهایی انجام می شود.

نکته ۲: هنگام نیاز به سمباده کاری، وقتی زبری و نا همواری زیاد است از سمباده ۱۰۰ یا ۱۲۰ استفاده کنید و اگر زبر کم است از سمباده ۱۵۰٫

نکته ۳: بتونه کاری به تنهایی برای زیرسازی رنگ کافی نبوده و در کارهای با کیفیت عالی بایستی روغن کاری نیز انجام شود.

نکته ۴: نقاشی را از سقف ها شروع کنید.

آموزش نقاشی با رنگ روغن:

 • سطح مورد نظر را کاملا تمیز نمایید.
 • ابزارها از جمله ظرف و قلم را بخوبی تمیز نمایید.
 • مقدار رنگ مورد نیاز را محاسبه و خریداری نمایید. اگر رنگ کدر (مثلا قهوه ای سوخته) استفاده می کنید با هر کیلو رنگ حدود۵/۳ تا ۵ متر مربع رنگ می شود. در صورت استفاده از رنگ سفید و روشن، با هر کیلو رنگ حدود ۵/۲ متر مربع رنگ می شود.
 • ابتدا در صورت لزوم رنگ الیف و بتونه انجام گیرد
 • سمباده کاری انجام شود.
 • آستر اولیه زده شود. اگر سطح آهنی (مانند پنجره یا درب) را می خواهید رنگ آمیزی کنید ابتدا ضد زنگ بزنید.
 • سمباده کاری و لکه گیری انجام شود.
 • آستر دوم زده شود.
 • سمباده کاری و لکه گیری انجام شود (در صورت لزوم)
 • آستر سوم زده شود.
 • رویه نهایی رنگ آمیزی شود.

نکته۱: دقت شود رنگ روغن مات ناهمواری‌‌های سطح دیوار را نمایان می‌کند در صورت استفاده از این نوع رنگ، باید زیرسازی به دقت انجام شود.

نکته۲: مقدار مصرفی رنگ تیره نسبت به رنگ روشن کمتر است.

با این حال اگر خودتان برای رنگ‌آمیزی منزل آستین بالا زده‌اید به این نکات خوب دقت کنید:

ـ برای رنگ‌آمیزی دیوارها و سقف از قلم مو یا غلتک‌های دسته بلند استفاده کنید.

ـ به زیرسازی دیوار خوب دقت کنید و اگر ناهمواری و ترک وجود دارد با استفاده از بتونه و سمباده آنها را برطرف کنید.

ـ اگر از غلتک استفاده می‌کنید قبل از این‌که آن را به رنگ آغشته کنید با استفاده از یک نوار چسب معمولی پرزهایی را که در حال کنده شدن است، بگیرید تا هنگام رنگ‌آمیزی برایتان دردسرساز نباشد.

ـ فراموش نکنید رنگ روغن مات ناهمواری‌‌های سطح دیوار را بخوبی نمایان می‌کند بنابراین اگر از این نوع رنگ استفاده می‌کنید باید زیرسازی دقیقی انجام داده باشید.

آموزش نصب ایزوگام

ایزوگام:

 یک نوع پوشش مقاوم از جنس قیر و الیاف مصنوعی مختلف است که انواع ایزوگام سردسیری و گرمسیری، ایزوگام تک لایه و دو لایه و دارای فویل را شامل می شود.

 ایزوگام معمولا عمر حدودا ۱۰ ساله دارد و عایقی مستحکم برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به اجزای داخلی ساختمان است. همچنین به دلیل سبکی و مقاومتی که دارد به تنهایی یک عایق رطوبتی کامل است.

 نکات مهم قبل از نصب ایزوگام:

 • باید دقت شود زمانی کار ایزوگام انجام شود که احتمال ریزش بارندگی و طوفان نباشد.
 • دما نباید زیر ۵ درجه سانتی گراد باشد.
 • دور تا دور و تمام گوشه ها باید با سیمان اصطلاحا ماهیچه کشی شود.
 • اگر سطح کار موزائیک باشد باید ابتدا با سیمان کاملا صاف و یکنواخت شود.
 • در صورتی که سطح کار فلزی است، باید زنگ زدگی و آلودگی ها کاملا پاک شود.
 • عایق ایزوگام نباید روی زاویه ۹۰ درجه نصب شود.
 • لبه و انتهای عایق توسط ماله گرم به سطح کار جوش داده شود.

 وسایل مورد نیاز در نصب ایزوگام:

 • چراغ شعله پخش کن تک شعله یا چند شعله
 • کپسول گاز مایع
 • تیغ موکت بری فلزی
 • فندک جرقه ای
 • دستکش نسوز ساق بلند
 • کمچه و ماله بندکشی
 • تیغه دسته دار لاستیکی
 • جارو
 • کفش چرم ساق بلند و کف صاف

مراحل نصب ایزوگام:

 مرحله اول: تمیز کردن پشت بام و خالی کردنش از هر گونه وسیله ی فلزی مثل کولر، منابع ذخیره آب و غیره و سپس جارو و شستشوی سطح پشت بام.

 مرحله دوم: در صورتی که ترکهای بزرگتر از ۱ سانتی متر وجود داشته باشد، قبل از ایزوگام باید با خمیر ماستیک یا ملات سیمان پر و یکنواخت شود.

 مرحله سوم: در صورتی که زیرعایق ایزوگام، دارای زیرکاری نامناسب است مثل شوره شدن یا صیقلی نبودن، باید از قیر یا پرایمر به صورت هر متر مربع ۵۰۰ گرم خمیر پرایمر استفاده شود.

 مرحله چهارم: منتظر می شویم تا خمیر کاملا خشک شده و چسبندگی نداشته باشد.

 مرحله پنجم: اندازه گیری سطح پشت بام به فاصله های عرضی ۹۰ سانتی متری از قسمت ناودان شروع می شود.

 مرحله ششم: مشعل را روشن و تنظیمش میکنیم (حرارت زیاد باعث سوختن تیشو و پلی استر داخل لایه می شود و حرارت کمتر از حد معمول باعث نچسبیدن کامل عایق به سطح کار و در نتیجه باعث نفوذ اب و رطوبت زیر عایق می گردد.) و رول ایزوگام را به اندازه ابعادی که لازم است باز می کنیم.

 نکته: رولهای ایزوگام ۱۰ متری بوده و بعد از باز کردن از نقطه وسط حرارت دادن و نصب را شروع می کنیم. چراکه اگر از یک طرف کار را شروع کنیم، لایه کج نصب می شود.

 مرحله هفتم: یک تکه عایق به ابعاد ۵۰٫۵۰ به حالت قیفی شکل داخل ناودان نصب و به بدنه لوله متصل می کنیم.

 نکته: باید در نظر داشت شیب کار به گونه ای باشد که از تجمع آب در نقاط مختلف پشت بام جلوگیری و آب بارندگی را به سمت ناودان هدایت کند.

 نکته: زیر هر کدام از منابع آبی مثل کولر،تک لایه دو متری نصب می شود.

 مرحله هشتم: باید لایه های ایزوگام را به گونه ای نصب کنیم که به اندازه ی ۱۰ سانتی متر لایه کناری اش را همپوشانی کند.

 مرحله نهم: بعد از تنظیم عایق ایزوگام و حرارت دادن، از وسط با فشار پا یا دست عرض کار را به دو طرف صاف و هدایت می کنیم تا از نبود خلا و چروک و چسبیدن کامل عایق به سطح مورد نظر اطمینان حاصل شود.

 نکته: در صورت چروک یا اصطلاحا پاشنه داشتن سطح ایزوگام باید به وسیله مشعل حرارت داده و به آرامی باز شود، در غیر این صورت باعث پارگی عایق می شود.

 مرحله پایانی: در این مرحله باید همپوشانی های عایق نصب شده، با شعله کم و به کمک کمچه جوشکاری شود.

 نصب صحیح ایزوگام روی آسفالت:

 • ابتدا ترکها و خرابی های سطح آسفالت را به وسیله مشعل گرم کرده و با کمچه روی آن کشیده تا صاف و صیقلی شود.
 • اگر آسفالت پوسیده باشد، ابتدا روی سطح قیر ریخته میشود.
 • در این مرحله ایزوگام انجام می شود.

آموزش اجرا و نصب تری دی پانل (۳D-Panel)

دیوارهای پنل سه بعدی (دیوارهای پلاستوفومی) اجزای کاربردی در ایجاد دیوارها و سقف های ساختمانی هستند که متشکل از یک هسته عایق (یونولیت) بوده که بین دو شبکه جوش شده فولادی یا مش(mesh) قرار می گیرند و  توسط اتصالات (خرپا) به یکدیگر متصل می شوند. پس از نصب آنها، از دو طرف بتن پاشیده می شود.

اجزای تری دی پنل:

 • لایه پلی استایرن
 • شبکه فلزی یا مش
 • برش گیر یا اتصالات خر پایی
 • لایه بتن

کاربردهای  پنل سه بعدی(۳D-Panel):

 • دیوارهای باربر
 • دیوارهای جدا کننده غیر باربر(داخلی و خارجی)
 • سقف ها
 • ساختارهای سازه ای(دیوارهای باربر برش، پنل های سقفی و دیوارهای عایق دما و صدا)

الزامات حمل و نقل ۳D پانل:

 • ممانعت از خم شدگی
 • ممانعت از تابیدگی و ضربه
 • جلوگیری از فشار بیش از حد  و آسیب دیدن جوش شبکه و مفتول(هنگام روی هم قرار دادن پنل ها)
 • دور از تابش مستقیم خورشید، باران، رطوبت و آلودگی

نحوه اجرا:

 • نصب پنل مبنا در انتهای یک دیوار خارجی و شاقول کردن آن
 • جوشکاری میلگردهای اتصال بین شبکه و هسته عایق بصورت شبکه U شکل (استفاده از مش های آماده به منظور جلوگیری از ترک دور بازشو ها)
 • نصب درب و پنجره همزمان با نصب پنل ها و شاقول کردن آنها بطوری که پنجره ها در همه طبقات در یک راستا بوده و دیوارهای طبقات با هم دیگر از بالا تا پایین هم باد شوند.

برای اتصال پنل ها به یکدیگر و یا اتصال به سازه از دو نوع اتصال یا میلگردهای سایز ۶ و ۸ یا توری های اتصال استفاده می شود.چشمه مش های اتصال معمولا با چشمه های شبکه پنل برابر هستند.

 در کنج ها و نبش دیوارها از شبکه های L شکل و برای دور درب و پنجره از شبکه های U شکل و جهت اتصال دو پنل به هم و یا به صورت ۴۵ درجه در ۴ گوشه پنجره از مشهای تخت استفاده می شود. برای اتصال دو پنل کنارهم از شبکه هایی از جنس وضخامت شبکه های مش تخت و آرماتورهای تقویتی به طول ۶۰ سانتی متر که در هر یک متر ارتفاع نصب می شود، انجام می شود. این آرماتورها در هر دو طرف پنل نصب میشود که بایستی ۳۰ سانتی متر از پنل مورد اتصال را بپوشاند.این اتصالات که از جنس مش پنل است و باید ۱۰ سانتی متر از هر پنل را بپوشاند به صورت اتصال تخت در محل اتصال دو پنل، برای اتصال دو پنل به صورت ۹۰ درجه از اتصال قائم و اتصال U در بازشو و محل اتصال در و پنجره به دیوار استفاده می شود.

دقت شود که بهتر است میگردها از نوع عاج دار باشند.

 برای استفاده از سیستم تاسیسات مکانیکی خودکار باید از لوله های پلیمری استفاده شود.

 • برای لوله کشی برق خودکار از لوله هایی با جنس لوله پلیکا و در موارد و نقاط معینی از لوله خرطومی فشار قوی استفاده می شود.
 • برای اجرای مسیر عبوری بر روی هسته عایق نشانه گذاری انجام می شود،پس از آن توسط دمنده حرارتی،ناحیه علامت گذاری شده ذوب می شود به طوری که غلاف لوله از داخل شیار ایجاد شده عبور داده شود.
 • نکته: پوشش بتنی پشت شبکه به صورت مناسب باید رعایت شود.
 • برای استفاده از لوله های آب گرم در سیستم توکار،باید هسته عایق در اطراف لوله به میزان حدود ۲۰ میلی متر فاصله برداشته شود و دور تا دور لوله های آب گرم با قشری از بتن احاطه شوند.
 • همزمان با کار نصب تاسیسات باید نقشه های (ازبیلت) از تاسیسات برقی و مکانیکی توکار تهیه شود که در صورت بروز مشکلات احتمالی،محل دقیق تاسیسات مشخص باشد.
 • مطابق مبحث ششم مقررات ملی ساختمان،پنل های غیر باربر باید وزن ناشی از بار وزنی خود و بار جانبی ناشی از زلزله به عنوان قطعات الحاقی ساختمان و در دیوارهای خارجی بار ناشی از باد را تحمل کند.
 • برای پنل های غیر باربر،مجاز است از مفتول به قطر ۲ میلیمتر استفاده شود.

اتصال پنل های غیر باربر به اسکلت فلزی:

اتصال پاندولی شکل: اتصال پنل های غیر باربر با میلگردهایی که به تیر فوقانی متصل می شوند.

اتصال جانبی پنل: اتصال پنل های غیر باربر توسط میلگردهای جوش شده به ستون های فلزی

پنل ها بعد از نصب از طرفین بین ۳ تا ۴ سانتی متر بتن پاشی می شود که بتن پاشی در سیستم های پنلی به روش تر و به دو صورت بتن پاشی با نازل دستی و بتن پاشی با پمپ مکانیکی انجام می شود. لازم است سطح پنل ها قبل از بتن پاشی با آب مرطوب شود.

نیروی انسانی مورد نیاز:

 • گروه اجرا کننده بایستی تخصص لازم را داشته باشند.
 • یک گروه سه نفره در یک روز حدود ۸۰ متر مربع پنل اجرا میکنند.
 • یک گروه ۳ نفره در روز حدود ۱۵۰ متر مربع شاتکریت اجرا می کنند.

بهترین زمان اجرای دیوار تری دی پنل:

 بعد از تکمیل اسکلت ساختمان و بتن ریزی سقف ها اجرای ۳D پانل انجام گیرد.

تایید کیفیت اجرای ۳D پنل:

 • در یک راستا بودن کلیه مقاطع عمودی
 • نگهداری صحیح شاتکریت پس از اجرا
 • اتصالات پنل ها طبق نقشه های اجرایی و آیین نامه ها باشد.
 • بازشوها در طبقات روی هم هم باد باشند.
 • دیوارها در طبقات کاملا در یک راستا باشند.
 • پنل ها استاندارد باشند.

 مزایای دیوار تری دی پنل:

 • کاهش وزن سازه (وزن سقف با تیرچه و پانل حداقل ۱۰۰ کیلوگرم در هر متر مربع نسبت به سقف با تیرچه و سفال کمتر است)
 • افزایش فضای مفید (بین ۵ تا ۱۰ درصد بیشتر از بناهای اجرا شده با سفال یا بلوک است)
 • عدم نیاز به لایه خاک گچ
 • به کنده کاری و تخریب دیوارها جهت اجرای تأسیسات برقی و مکانیکی نیاز نیست.
 • بالا بودن سرعت انجام
 • خاصیت عایق و ضدحریق بودن
 • کاهش هزینه های مربوط به سرمایش و گرمایش
 • مقرون به صرفه بودن با توجه به پرتی کم
 • جلوگیری از ورود آلودگی صوتی و حشرات موذی
 • مقاومت و عکس العمل مناسب در برابر زلزله

معایب دیوار تری دی پانل:

 • جهت نصب آن به افراد متخصص نیاز است.
 • حجیم بودن و افزایش هزینه حمل و انبارداری

انواع ۳D پانل:

الف- ۳D-Panel دیواری:

 • ضخامت هسته عایق بین ۴ تا۱۰ سانتیمتر
 • فاصله شبکه های جوش کاری شده از یکدیگر ۸ تا ۱۴ سانتیمتر
 • دیوار غیر باربر: استفاده برای دیوارهای جدا کننده (ضخامت کمتر، چگالی کمتر، مفتول نازک تر ۲ میل
 • دیوار باربر: استفاده برای دیوارهای حامل (ضخامت بیشتر، چگالی بیشتر، مفتول قطورتر ۳ میل به بالا

ب- ۳D-Panel سقفی:

 • عرض ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر
 • ضخامت عایق ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر
 • اجرا بصورت تیرچه و پانل
 • ضخامت بتن روی پانل بین ۵ تا ۷ سانتیمتر